CVSA Home
Spring '18 Ops Guide
Schedule &
Scores
Standings
CVSA Cup
Disciplinary Page
Available Players
Calendar/Bulletin Board
Field Locations
Team Information
Bryan Park
Treasurer's Page
CVSA Constitution
CVSA Bylaws
Central Virginia Soccer
Referee Association
Insurance Claims
E-Mail the Officers:
PRESIDENT: Rob Witte
VICE PRESIDENT: Shawn Shelton
EXEC. SECRETARY: Liz McAdory
TREASURER: Jamie Williams
SCHEDULING: Brian Bartlett
REGISTRAR: J.R. Fox
PUBLIC RELATIONS: John Paul Cheski
FIELD MAINTENANCE: Derek McCown
AT-LARGE:
Andrew Barksdale
Jonathan Blair
Patrick Henry
Jonathon Tolbert
Bruce Williams
Weather Forecasts:
Contact CVSA: P.O. Box
18176 Richmond, VA 23226
TEAM LINKS:
Atlas Soccer Club
Atlas
Titans
A.C. Thunder
Lady Titans
Atlas Coed
Titans Coed
Edo's Squid
Mamma Zû FC
Edo's Squid
Fan Rats
Lions FC
LOKO FC
Metro Sting FC
Partizan Richmond FC
Quilmes AC
Richmond Blaze FC
Richmond City FC
Richmond FC
Screaming Eagles FC
X-Rams
|
Summer '02 Schedule & Scores
Error processing SSI file
Home Team Listed First
- Sunday, June 16
Carter Jones Park
- 6:00 Fan Rats vs. Star-lite postponed
- 7:00 Intimidators vs. Rundi FC postponed
Thompson & Park
- 6:00 Daredevils Coed vs. Code Brown postponed
- 7:00 Richmond United vs. SunTrust postponed
Bye
- Sunday, June 23
Carter Jones Park
- 6:00 Daredevils Coed 7 vs. Intimidators 0
- 7:00 Code Brown 2 vs. Richmond United 5
Thompson & Park
- 6:00 Rundi FC 4 vs. Fan Rats 2
- 7:00 Star-lite 2 vs. Lila's Lilacs 1
Bye
- Monday, June 24
Carter Jones Park
- 6:15 Richmond Inferno 2 vs. Capital One Express 2
- 7:15 Revolving FC 2 vs. Infinieon Strikers 3
Dorey Park
- 6:15 Inter Midlo 0 vs. Pink Panthers 7
- 7:15 NSW FC 2 vs. Metro Sting Masters 3
Gillie's Creek
- 6:15 FC Richmond Trojans 4 vs. The Nads 5
- 7:15 Dynamo+ 2 vs. FC Optimo 5
Thomas Jefferson
- 6:15 Capital One Strikers 1 vs. Roanoke FC 7
- 7:15 Internationals 4 vs. Just Hav'n Fun 0
Montrose
- 6:15 Tyrants 2 vs. Big Nasty 3
- 7:15 Richmond Stars 8 vs. Scorpions 2
Thompson & Park
- 6:15 Richmond Battery 3 vs. Renaissance Monday 4
- 7:15 Lions Masters 0 vs. Dardevils Monday 2
Bye
- Sidewalk Café, NK Pride, Pirates
- Tuesday, June 25
Carter Jones Park
- 6:15 Rangers 8 vs. Lions Express 1
- 7:15 Atlas 2 vs. Renaissance Tuesday 3
Dorey Park
- 6:15 Metro Sting 5 vs. Athletes for Christ 1
- 7:15 Fan Club vs. Metro Sting African FC cancelled, Fan Club withdraws from the league
Gillie's Creek
- 6:15 Richmond Arsenal 0 vs. Poe's Pub Ravens 8
- 7:15 Bandito's 2 vs. EEI Juniors cancelled, EEI Juniors withdraws from the league
Thomas Jefferson
- 6:15 Richmond Blaze FC 3 vs. Mutiny FC 4
- 7:15 FC Burrito 2 vs. Rundi Aadme FC 3
Montrose
- 6:15 Strictly Soccer 2 vs. FC Bosnia 5
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 West End United 6 vs. Galaxy FÜ 1
- 7:15 Sopranos FC 7 vs. Daredevils Tuesday 0
Thompson & Park
- 6:15 Evander Holyfield 3 vs. Lions FC 2
- 7:15 Titans 1 vs. Peace Frogs 2
Bye
- Rabid Wong-Eyed Badgers FC, Capital One FC, Chesterfield FC
- Wednesday, June 26
Carter Jones Park
- 6:15 Inter Midlo 4 vs. Internationals 2
- 7:15 Pink Panthers 5 vs. NSW FC 2
Dorey Park
- 6:15 Tyrants 1 vs. Lions Masters 2
- 7:15 Big Nasty 3 vs. Richmond Stars 2
Gillie's Creek
- 6:15 Just Hav'n Fun 1 vs. Capital One Strikers 5
- 7:15 Roanoke FC 4 vs. Pirates 4
Thomas Jefferson
- 6:15 Daredevils Monday 3 vs. Richmond Battery 1
- 7:15 Renaissance Monday 0 vs. Sidewalk Café 3
Montrose
- 6:15 Richmond Inferno 3 vs. Dynamo+ 4
- 7:15 Capital One Express 1 vs. Revolving FC 2
Thompson & Park
- 6:15 FC Optimo 2 vs. FC Richmond Trojans 0
- 7:15 The Nads 4 vs. NK Pride 2
Bye
- Scorpions FC, Infineon Strikers, Metro Sting Masters
- Thursday, June 27
Carter Jones Park
- 6:15 Peace Frogs vs. FC Bosnia postponed, weather
- 7:15 Rabid Wong-Eyed Badgers FC vs. Chesterfield FC postponed, weather
Gillie's Creek
- 6:15 Evander Holyfield vs. Titans postponed, weather
- 7:15 Lions FC vs. Strictly Soccer postponed, weather
Thomas Jefferson
- 6:15 Richmond Blaze FC vs. FC Burrito postponed, weather
- 7:15 Mutiny FC vs. West End United postponed, weather
Montrose
- 6:15 EEI Juniors vs. Lions Express cancelled, EEI Juniors withdraws from the league
- 7:15 Atlas vs. Metro Sting postponed, weather
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Daredevils Tuesday vs. Galaxy FÜ postponed, weather
- 7:15 Sopranos FC vs. Fan Club cancelled, Fan Club withdraws from the league
Thompson & Park
- 6:15 Richmond Arsenal vs. Bandito's postponed, weather
- 7:15 Poe's Pub Ravens vs. Rangers postponed, weather
Bye
- Capital One FC, Renaissance Tuesday, Athletes for Christ, Rundi Aadme FC, Metro Sting African FC
- Sunday, June 30
Carter Jones Park
- 6:00 Richmond United 1 vs. Rundi FC 3
- 7:00 Lila's Lilacs 11 vs. Code Brown 5
Thompson & Park
- 6:00 Fan Rats 5 vs. Daredevils Coed 3
- 7:00 Intimidators 2 vs. SunTrust 8
Bye
- Monday, July 1
Carter Jones Park
- 6:15 Richmond Stars 5 vs. Daredevils Monday 4
- 7:15 Sidewalk Café 4 vs. Big Nasty 2
Dorey Park
- 6:15 NSW FC 7 vs. Just Hav'n Fun 1
- 7:15 The Pirates 0 vs. Pink Panthers 1
Gillie's Creek
- 6:15 Richmond Battery 2 vs. Tyrants 1
- 7:15 Lions Masters 1 vs. Scorpions FC 1
Montrose
- 6:15 Revolving FC 1 vs. FC Optimo 5
- 7:15 NK Pride 4 vs. Capital One Express 4
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Capital One Strikers 1 vs. Inter Midlo 3
- 7:15 Internationals 0 vs. Metro Sting Masters 6
Thompson & Park
- 6:15 FC Richmond Trojans 4 vs. Richmond Inferno 3
- 7:15 Dynamo+ 2 vs. Infineon Strikers 5
Bye
- Renaissance Monday, The Nads, Roanoke FC
- Tuesday, July 2
Carter Jones Park
- 6:15 FC Burrito 2 vs. West End United 6
- 7:15 Galaxy FÜ 3 vs. Sopranos FC 7
Dorey Park
- 6:15 Lions Express vs. Poe's Pub Ravens postponed, no referee
- 7:15 Atlas vs. Athletes for Christ postponed, no referee
Gillie's Creek
- 6:15 Mutiny FC 1 vs. Rundi Aadme FC 3
- 7:15 Richmond Blaze FC 11 vs. Metro Sting African FC 1
Montrose
- 6:15 Bandito's 1 vs. Rangers 2
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Strictly Soccer 4 vs. Titans 2
- 7:15 Evander Holyfield 6 vs. Capital One FC 1
Thompson & Park
- 6:15 Chesterfield FC 3 vs. Lions FC 4
- 7:15 Rabid Wong Eyed Badgers FC 0 vs. Peace Frogs 7
Bye
- FC Bosnia, Renaissance Tuesday, Metro Sting, Daredevils Tuesday, Richmond Arsenal
- Wednesday, July 3
No games, Independence Day Observance
- Thursday, July 4
No games, Independence Day
- Sunday, July 7
Carter Jones Park
- 6:00 Rundi FC 3 vs. Daredevils Coed 4
- 7:00 SunTrust 5 vs. Lila's Lilacs 3
Thompson & Park
- 6:00 Code Brown 3 vs. Fan Rats 4
- 7:00 Star-lite 5 vs. Richmond United 0
Bye
- Monday, July 8
Carter Jones Park
- 6:15 FC Optimo 8 vs. Richmond Inferno 1
- 7:15 Infineon Strikers 5 vs. NK Pride 2
Dorey Park
- 6:15 Just Hav'n Fun 0 vs. Inter Midlo 7
- 7:15 Metro Sting Masters 6 vs. Pirates 4
Gillie's Creek
- 6:15 Capital One Express 3 vs. FC Richmond Trojans 3
- 7:15 The Nads 1 vs. Revolving FC 2
Montrose
- 6:15 Daredevils Monday 2 vs. Tyrants 3
- 7:15 Scorpions FC 1 vs. Sidewalk Café 3
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Pink Panthers 5 vs. Capital One Strikers 4
- 7:15 Roanoke FC 3 vs. NSW FC 0
Thompson & Park
- 6:15 Big Nasty 0 vs. Richmond Battery 2
- 7:15 Renaissance Monday 2 vs. Richmond Stars 5
Bye
- Lions Masters, Dynamo+, Internationals
- Tuesday, July 9
Carter Jones Park
- 6:15 Atlas 3 vs. Rangers 4
- 7:15 Lions Express 5 vs. Bandito's 1
Dorey Park
- 6:15 Richmond Blaze FC 1 vs. Sopranos 5
- 7:15 Mutiny FC 3 vs. FC Burrito 5
Gillie's Creek
- 6:15 Richmond Arsenal 2 vs. Renaissance Tuesday 7
- 7:15 Poe's Pub Ravens 1 vs. Metro Sting 4
Montrose
- 6:15 Lions FC 5 vs. Strictly Soccer 3
- 7:15 FC Bosnia 7 vs. Rabid Wong-Eyed Badgers FC 1
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Daredevils Tuesday 0 vs. West End United 4
- 7:15 Galaxy FÜ 10 vs. Metro Sting African FC 6
Thompson & Park
- 6:15 Titans 0 vs. Evander Holyfield 4
- 7:15 Peace Frogs 8 vs. Chesterfield FC 0
Bye
- Athletes for Christ, Rundi Aadme FC, Capital One FC
- Wednesday, July 10
Carter Jones Park
- 6:15 Pirates 6 vs. Just Hav'n Fun 1
- 7:15 Inter Midlo 2 vs. NSW FC 1
Dorey Park
- 6:15 Sidewalk Café 3 vs. Daredevils Monday 5
- 7:15 Tyrants 1 vs. Richmond Stars 3
Gillie's Creek
- 6:15 Capital One Strikers 5 vs. Internationals 2
- 7:15 Metro Sting Masters 2 vs. Roanoke FC 3
Montrose
- 6:15 NK Pride 0 vs. FC Optimo 2 - forfeit
- 7:15 Richmond Inferno 1 vs. Revolving FC 3
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Richmond Battery 0 vs. Lions Masters 2
- 7:15 Scorpions FC 7 vs. Renaissance Monday 3
Thompson & Park
- 6:15 FC Richmond Trojans 6 vs. Dynamo+ 2
- 7:15 Infineon Strikers 3 vs. The Nads 1
Bye
- Big Nasty, Capital One Express, Pink Panthers
- Thursday, July 11
Carter Jones Park
- 6:15 Peace Frogs 2 vs. Strictly Soccer 0
- 7:15 FC Bosnia 4 vs. Chesterfield FC 1
Dorey Park
- 6:15 Metro Sting 5 vs. Atlas 2
- 7:15 Bandito's 0 vs. Poe's Pub Ravens 5
Gillie's Creek
- 6:15 Lions FC 8 vs. Titans 4
- 7:15 Capital One FC 2 vs. Rabid Wong-Eyed Badgers FC 2
Montrose
- 6:15 West End United 3 vs. Richmond Blaze FC 0
- 7:15 Sopranos 4 vs. Rundi Aadme FC 2
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Rangers 3 vs. Richmond Arsenal 0
- 7:15 Renaissance Tuesday 3 vs. Athletes for Christ 1
Thompson & Park
- 6:15 FC Burrito 8 vs. Daredevils Tuesday 1
- 7:15 Metro Sting African FC 2 vs. Mutiny FC 2
Bye
- Lions Express, Galaxy FÜ, Evander Holyfield
- Sunday, July 14
Carter Jones Park
- 6:00 Lila's Lilacs 1 vs. Rundi FC 1
- 7:00 Daredevils Coed 2 vs. Richmond United 1
Thompson & Park
- 6:00 Fan Rats 4 vs. Intimidators 3
- 7:00 SunTrust 1 vs. Star-lite 5
Bye
- Monday, July 15
Carter Jones Park
- 6:15 Scorpions FC 3 vs. Big Nasty 6
- 7:15 Sidewalk Café 5 vs. Tyrants 3
Dorey Park
- 6:15 Metro Sting Masters 2 vs. Pink Panthers 5
- 7:15 Pirates 5 vs. Inter Midlo 0
Gillie's Creek
- 6:15 Richmond Stars 0 vs. Richmond Battery 3
- 7:15 Renaissance Monday 3 vs. Lions Masters 3
Montrose
- 6:15 Infineon Strikers 3 vs. Capital One Express 2
- 7:15 NK Pride 3 vs. Richmond Inferno 0
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 NSW FC 3 vs. Capital One Strikers 2
- 7:15 Roanoke FC 5 vs. Internationals 3
Thompson & Park
- 6:15 Revolving FC 0 vs. FC Richmond Trojans 5
- 7:15 The Nads 3 vs. Dynamo+ 4
Bye
- Daredevils Monday, FC Optimo, Just Hav'n Fun
- Tuesday, July 16
Carter Jones Park
- 6:15 Daredevils Tuesday 1 vs. Richmond Blaze FC 1
- 7:15 Rundi Aadme FC 2 vs. Metro Sting African FC 0 - forfeit
Dorey Park
- 6:15 Rabid Wong-Eyed Badgers FC 3 vs. Lions FC 13
- 7:15 Titans 1 vs. Chesterfield FC 6
Gillie's Creek
- 6:15 Mutiny FC 2 vs. West End United 3
- 7:15 Galaxy FÜ 2 vs. FC Burrito 5
Montrose
- 6:15 Poe's Pub Ravens 2 vs. Rangers 5
- 7:15 Lions Express 4 vs. Metro Sting 3
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Strictly Soccer 0 vs. Evander Holyfield 2
- 7:15 Capital One FC 2 vs. FC Bosnia 8
Thompson & Park
- 6:15 Atlas 6 vs. Richmond Arsenal 2
- 7:15 Athletes for Christ 2 vs. Bandito's 0
Bye
- Renaissance Tuesday, Sopranos, Peace Frogs
- Wednesday, July 17
Carter Jones Park
- 6:15 Capital One Express 1 vs. FC Optimo 9
- 7:15 Dynamo+ 0 vs. NK Pride 3
Dorey Park
- 6:15 Pink Panthers vs. Just Hav'n Fun postponed, no referee
- 7:15 Internationals vs. Pirates postponed, no referee
Gillie's Creek
- 6:15 FC Richmond Trojans 1 vs. Infineon Strikers 3
- 7:15 Richmond Inferno 2 vs. The Nads 8
Montrose
- 6:15 Big Nasty 0 vs. Daredevils Monday 1
- 7:15 Lions Masters 2 vs. Sidewalk Café 4
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Capital One Strikers 1 vs. Metro Sting Masters 5
- 7:15 Inter Midlo 0 vs. Roanoke FC 5
Thompson & Park
- 6:15 Richmond Battery 2 vs. Scorpions FC 1
- 7:15 Tyrants 3 vs. Renaissance Monday 2
Bye
- Revolving FC, NSW FC, Richmond Stars
- Thursday, July 18
Carter Jones Park
- 6:15 Rangers 2 vs. Renaissance Tuesday 1
- 7:15 Athletes for Christ 2 vs. Lions Express 3
Dorey Park
- 6:15 Metro Sting African FC 0 vs. Daredevils Tuesday 2 - forfeit
- 7:15 Richmond Blaze FC 1 vs. FC Burrito 3
Gillie's Creek
- 6:15 Bandito's 3 vs. Atlas 2
- 7:15 Richmond Arsenal 2 vs. Metro Sting 7
Montrose
- 6:15 Chesterfield FC 0 vs. Strictly Soccer 1
- 7:15 FC Bosnia 2 vs. Evander Holyfield 4
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 West End United 4 vs. Sopranos 1
- 7:15 Rundi Aadme FC 5 vs. Galaxy FÜ 2
Thompson & Park
- 6:15 Capital One FC 0 vs. Peace Frogs 2
- 7:15 Rabid Wong-Eyed Badgers FC 1 vs. Titans 1
Bye
- Poe's Pub Ravens, Mutiny FC, Lions FC
- Sunday, July 21
Carter Jones Park
- 6:00 SunTrust 6 vs. Code Brown 5
- 7:00 Lila's Lilacs 3 vs. Daredevils Coed 1
Thompson & Park
- 6:00 Richmond United 2 vs. Fan Rats 0
- 7:00 Star-lite 3 vs. Intimidators 2
Bye
- Monday, July 22
Carter Jones Park
- 6:15 Just Hav'n Fun 1 vs. Metro Sting Masters 6
- 7:15 Internationals 2 vs. NSW FC 3
Dorey Park
- 6:15 Daredevils Monday 4 vs. Scorpions FC 0
- 7:15 Lions Masters 5 vs. Richmond Stars 2
Gillie's Creek
- 6:15 Pirates 7 vs. Capital One Strikers 4
- 7:15 Roanoke FC 7 vs. Pink Panthers 3
Montrose
- 6:15 FC Optimo 3 vs. Infineon Strikers 3
- 7:15 Dynamo+ 3 vs. Revolving FC 3
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Sidewalk Café 3 vs. Richmond Battery 5
- 7:15 Renaissance Monday 0 vs. Big Nasty 6
Thompson & Park
- 6:15 NK Pride 0 vs. FC Richmond Trojans 4
- 7:15 The Nads 2 vs. Capital One Express 2
Bye
- Inter Midlo, Tyrants, Richmond Inferno
- Tuesday, July 23
Carter Jones Park
- 6:15 Strictly Soccer 6 vs. Capital One FC 6
- 7:15 Titans 2 vs. FC Bosnia 5
Dorey Park
- 6:15 Athletes for Christ 3 vs. Poe's Pub Ravens 3
- 7:15 Bandito's 5 vs. Richmond Arsenal 0
Gillie's Creek
- 6:15 Peace Frogs 4 vs. Lions FC 1
- 7:15 Evander Holyfield 6 vs. Rabid Wong-Eyed Badgers FC 0
Montrose
- 6:15 West End United 0 vs. Rundi Aadme FC 5
- 7:15 Richmond Blaze FC 1 vs. Galaxy FÜ 1
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Metro Sting 5 vs. Rangers 2
- 7:15 Lions Express 3 vs. Renaissance Tuesday 0
Thompson & Park
- 6:15 Mutiny FC 3 vs. Daredevils Tuesday 2
- 7:15 Sopranos 5 vs. Metro Sting African FC 2
Bye
- Atlas, FC Burrito, Chesterfield FC
- Wednesday, July 24
Carter Jones Park
- 6:15 Scorpions FC 0 vs. Tyrants 3
- 7:15 Big Nasty 4 vs. Lions Masters 2
Dorey Park
- 6:15 Metro Sting Masters 0 vs. Inter Midlo 1
- 7:15 Pink Panthers 6 vs. Internationals 1
Gillie's Creek
- 6:15 Richmond Stars 6 vs. Sidewalk Café 4
- 7:15 Daredevils Monday 8 vs. Renaissance Monday 1
Montrose
- 6:15 Infineon Strikers 7 vs. Richmond Inferno 0
- 7:15 Capital One Express 1 vs. Dynamo+ 7
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 NSW FC 4 vs. Pirates 3
- 7:15 Just Hav'n Fun 1 vs. Roanoke FC 9
Thompson & Park
- 6:15 Revolving FC 3 vs. NK Pride 2
- 7:15 FC Optimo 1 vs. The Nads 0
Bye
- Richmond Battery, FC Richmond Trojans, Capital One Strikers
- Thursday, July 25
Carter Jones Park
- 6:15 Metro Sting African FC 0 vs. West End United 3
- 7:15 Galaxy FÜ 1 vs. Mutiny FC 5
Dorey Park
- 6:15 Lions FC 6 vs. Capital One FC 3
- 7:15 Evander Holyfield 7 vs. Chesterfield FC 1
Gillie's Creek
- 6:15 Daredevils Tuesday 2 vs. Rundi Aadme FC 5
- 7:15 Sopranos 4 vs. FC Burrito 8
Montrose
- 6:15 Rangers 2 vs. Athletes for Christ 2
- 7:15 Richmond Arsenal 3 vs. Lions Express 7
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 Rabid Wong-Eyed Badgers FC 2 vs. Strictly Soccer 4
- 7:15 FC Bosnia 0 vs. Peace Frogs 4
Thompson & Park
- 6:15 Poe's Pub Ravens 4 vs. Atlas 5
- 7:15 Renaissance Tuesday 0 vs. Bandito's 2
Bye
- Metro Sting, Richmond Blaze FC, Titans
- Sunday, July 28
Carter Jones Park
- 6:00 Code Brown 5 vs. Rundi FC 8
- 7:00 Intimidators 1 vs. Lila's Lilacs 9
Thompson & Park
- 6:00 Fan Rats 2 vs. SunTrust 6
- 7:00 Daredevils Coed 1 vs. Star-lite 4
Bye
- Monday, July 29
Thompson & Park
- 6:15 Pink Panthers 5 vs. Just Hav'n Fun 0
- 7:15 Internationals 2 vs. Pirates 2
- Tuesday, July 30
Carter Jones Park
- 6:15 Metro Sting 3 vs. Bandito's 0
- 7:15 Atlas 1 vs. Lions Express 2
Dorey Park
- 6:15 Rundi Aadme FC 7 vs. Richmond Blaze FC 0
- 7:15 Mutiny FC 1 vs. Sopranos 2
Gillie's Creek
- 6:15 Athletes for Christ 6 vs. Richmond Arsenal 0
- 7:15 Poe's Pub Ravens 1 vs. Renaissance Tuesday 2
Montrose
- 6:15 Chesterfield FC 3 vs. Rabid Wong-Eyed Badgers FC 2
- 7:15 Lions FC 9 vs. FC Bosnia 4
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:15 FC Burrito 17 vs. Metro Sting African FC 2
- 7:15 Daredevils Tuesday 3 vs. Galaxy FÜ 6
Thompson & Park
- 6:15 Capital One FC 2 vs. Titans 3
- 7:15 Peace Frogs 2 vs. Evander Holyfield 4
Bye
- Rangers, West End United, Strictly Soccer
- Sunday, August 4
Carter Jones Park
- 6:00 Rundi FC 8 vs. SunTrust 4
- 7:00 Intimidators 1 vs. Richmond United 9
Thompson & Park
- 6:00 Lila's Lilacs 2 vs. Fan Rats 2
- 7:00 Star-lite 10 vs. Code Brown 3
Bye
End of Regular Season - All Divisions except Coed
Playoffs - All Divisions except Coed
- Monday, August 5
Carter Jones Park
- 6:30 Internationals 7 vs. Just Hav'n Fun 4
Thompson & Park
- 6:00 Capital One Express 2 vs. Richmond Inferno 0 - forfeit
- 7:00 Scorpions FC 8 vs. Renaissance Monday 2
- Wednesday, August 7
Carter Jones Park
- 6:00 Richmond Battery 1 vs. Tyrants 4
- 7:00 Richmond Stars 3 vs. Sidewalk Café 4
Dorey Park
- 6:00 Infineon Strikers 5 vs. NK Pride 0
- 7:00 Revolving FC 4 vs. Dynamo+ 3
Gillie's Creek
- 6:00 Big Nasty 2 vs. Lions Masters 3
- 7:00 Daredevils Monday 6 vs. Scorpions FC 0
Montrose
- 6:00 Inter Midlo 0 vs. Pirates 4
- 7:00 Roanoke FC 7 vs. Internationals 0
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:00 Pink Panthers 8 vs. Capital One Strikers 3
- 7:00 Metro Sting Masters 2 vs. NSW FC 2 - NSW advances on PK's
Thompson & Park
- 6:00 FC Richmond Trojans 3 vs. The Nads 0
- 7:00 FC Optimo 5 vs. Capital One Express 1
- Thursday, August 8
Carter Jones Park
- 6:00 Peace Frogs 0 vs. Titans 2
- 7:00 FC Bosnia 3 vs. Strictly Soccer 2
Dorey Park
- 6:00 Metro Sting 3 vs. Poe's Pub Ravens 3 - Poe's Pub Ravens advances on PK's
- 7:00 Renaissance Tuesday 2 vs. Athletes for Christ 2 - Athletes for Christ advances on PK's
Gillie's Creek
- 6:00 Lions FC 0 vs. Chesterfield FC 6
- 7:00 Evander Holyfield 4 vs. Capital One FC 1
Montrose
- 6:00 FC Burrito 6 vs. Galaxy FÜ 1
- 7:00 Rundi Aadme FC 2 vs. Daredevils Tuesday 0
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:00 West End United 4 vs. Richmond Blaze FC 0
- 7:00 Sopranos 6 vs. Mutiny FC 2
Thompson & Park
- 6:00 Rangers 2 vs. Bandito's 2 - Bandito's advances on PK's
- 7:00 Lions Express 2 vs. Atlas 3
- Sunday, August 11
Carter Jones Park
- 6:00 SunTrust 4 vs. Daredevils Coed 2
- 7:00 Code Brown 8 vs. Intimidators 0
Thompson & Park
- 6:00 Richmond United 0 vs. Lila's Lilacs 4
- 7:00 Rundi FC 5 vs. Star-lite 1
Bye
- Monday, August 12
Carter Jones Park
- 6:00 Infineon Strikers 2 vs. FC Richmond Trojans 3
- 7:00 FC Optimo 0 vs. Revolving FC 3
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:00 Tyrants 0 vs. Lions Masters 0 - Tyrants advances on PK's
- 7:00 Daredevils Monday 3 vs. Sidewalk Café 3 - Sidewalk Café advances on PK's
Thompson & Park
- 6:00 Pink Panthers 1 vs. Pirates 4
- 7:00 Roanoke FC 3 vs. NSW FC 1
- Tuesday, August 13
Carter Jones Park
- 6:00 Poe's Pub Ravens 3 vs. Bandito's 1
- 7:00 Atlas 1 vs. Athletes for Christ 2
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:00 Chesterfield FC 0 vs. Titans 1
- 7:00 Evander Holyfield 1 vs. FC Bosnia 5
Thompson & Park
- 6:00 West End United 2 vs. FC Burrito 3
- 7:00 Rundi Aadme FC 0 vs. Sopranos 3 - Sopranos forfeit for using an ineligible player
- Wednesday, August 14
Carter Jones Park
- 6:30 Roanoke FC 4 vs. Pirates 1
Elizabeth Redd Elementary School
- 6:00 FC Richmond Trojans 2 vs. Revolving FC 2 - FC Richmond Trojans advances on PK's
- 7:00 Sidewalk Café 4 vs. Tyrants 4 - Sidewalk Café advances on PK's
- Sunday, August 18
Carter Jones Park
- 6:00 Fan Rats 1 vs. Star-lite 4
- 7:00 Intimidators 2 vs. Rundi FC 8
Thompson & Park
- 6:00 Daredevils Coed 8 vs. Code Brown 3
- 7:00 Richmond United 5 vs. SunTrust 0
Bye
End of Coed Regular Season
Coed Division Playoffs
- Tuesday, August 20
Carter Jones
- 6:30 Code Brown 5 vs. Intimidators 6
- Thursday, August 22
Carter Jones
- 6:00 Rundi FC 3 vs. SunTrust 1
- 7:00 Star-lite 5 vs. Daredevils Coed 1
- Sunday, August 25
Carter Jones
- 6:30 Star-lite 3 vs. Rundi FC 1
Poe's Pub Ravens
CVSA Summer '02 First Division Champions
FC Burrito
CVSA Summer '02 Second Division Champions
Sidewalk Café
CVSA Summer '02 Third Division Champions
Tyrants
CVSA Summer '02 Third Division Runners-Up
Summer '02 Standings
Final Standings of the Clubs
Premier Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Evander Holyfield |
8 |
0 |
0 |
24 |
36 |
8 |
2. |
Peace Frogs |
7 |
1 |
0 |
21 |
31 |
6 |
3. |
Lions FC |
6 |
2 |
0 |
18 |
48 |
27 |
4. |
FC Bosnia |
5 |
3 |
0 |
15 |
35 |
25 |
5. |
Strictly Soccer |
3 |
4 |
1 |
10 |
20 |
24 |
6. |
Chesterfield FC |
2 |
5 |
1 |
7 |
16 |
29 |
7. |
Titans |
1 |
6 |
1 |
4 |
14 |
32 |
8. |
Capital One FC |
0 |
5 |
3 |
3 |
18 |
35 |
9. |
Rabid Wong-Eyed Badgers FC |
0 |
6 |
2 |
2 |
11 |
43 |
First Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Lions Express |
7 |
1 |
0 |
21 |
28 |
20 |
2. |
Metro Sting |
7 |
1 |
0 |
21 |
35 |
13 |
3. |
Rangers |
6 |
1 |
1 |
19 |
28 |
15 |
4. |
Renaissance Tuesday |
4 |
4 |
0 |
12 |
17 |
16 |
5. |
Athletes for Christ |
3 |
3 |
2 |
11 |
20 |
18 |
6. |
Bandito's |
3 |
5 |
0 |
9 |
12 |
19 |
7. |
Poe's Pub Ravens |
2 |
5 |
1 |
7 |
26 |
22 |
8. |
Atlas |
2 |
6 |
0 |
6 |
23 |
26 |
9. |
Richmond Arsenal |
0 |
8 |
0 |
0 |
9 |
49 |
Second Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Rundi Aadme FC |
7 |
1 |
0 |
21 |
32 |
11 |
2. |
West End United |
7 |
1 |
0 |
21 |
29 |
11 |
3. |
FC Burrito |
6 |
2 |
0 |
18 |
50 |
22 |
4. |
Sopranos |
6 |
2 |
0 |
18 |
35 |
21 |
5. |
Mutiny FC |
3 |
4 |
1 |
10 |
21 |
21 |
6. |
Galaxy FÜ |
2 |
5 |
1 |
7 |
26 |
38 |
7. |
Richmond Blaze FC |
1 |
5 |
2 |
5 |
18 |
25 |
8. |
Daredevils Tuesday |
1 |
6 |
1 |
4 |
11 |
34 |
9. |
Metro Sting African FC |
0 |
7 |
1 |
1 |
13 |
52 |
Third Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Daredevils Monday |
6 |
2 |
0 |
18 |
29 |
13 |
2. |
Richmond Battery |
5 |
3 |
0 |
15 |
18 |
14 |
3. |
Big Nasty |
5 |
3 |
0 |
15 |
24 |
16 |
4. |
Richmond Stars |
5 |
3 |
0 |
15 |
31 |
24 |
5. |
Sidewalk Café |
5 |
3 |
0 |
15 |
29 |
24 |
6. |
Lions Masters |
3 |
3 |
2 |
11 |
17 |
17 |
7. |
Tyrants |
3 |
5 |
0 |
9 |
17 |
19 |
8. |
Scorpions FC |
1 |
6 |
1 |
4 |
15 |
30 |
9. |
Renaissance Monday |
1 |
6 |
1 |
4 |
15 |
38 |
Fourth Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
FC Optimo |
7 |
0 |
1 |
22 |
35 |
8 |
2. |
Infineon Strikers |
7 |
0 |
1 |
22 |
32 |
13 |
3. |
FC Richmond Trojans |
4 |
3 |
1 |
13 |
27 |
18 |
4. |
Revolving FC |
4 |
3 |
1 |
13 |
16 |
21 |
5. |
Dynamo+ |
3 |
4 |
1 |
10 |
21 |
26 |
6. |
The Nads |
3 |
4 |
1 |
10 |
24 |
20 |
7. |
NK Pride |
2 |
5 |
1 |
7 |
16 |
22 |
8. |
Capital One Express |
0 |
4 |
4 |
4 |
16 |
32 |
9. |
Richmond Inferno |
0 |
7 |
1 |
1 |
12 |
39 |
Fifth Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Roanoke FC |
7 |
0 |
1 |
22 |
43 |
14 |
2. |
Pink Panthers |
7 |
1 |
0 |
21 |
37 |
16 |
3. |
Inter Midlo |
5 |
3 |
0 |
15 |
17 |
21 |
4. |
Metro Sting Masters |
5 |
3 |
0 |
15 |
30 |
17 |
5. |
NSW FC |
4 |
4 |
0 |
12 |
22 |
21 |
6. |
Pirates |
3 |
3 |
2 |
11 |
31 |
22 |
7. |
Capital One Strikers |
2 |
6 |
0 |
6 |
23 |
33 |
8. |
Internationals |
1 |
6 |
1 |
4 |
16 |
31 |
9. |
Just Hav'n Fun |
0 |
8 |
0 |
0 |
5 |
49 |
Coed Division
|
|
Team Name |
W |
L |
T |
Pts |
GF |
GA |
1. |
Star-lite |
7 |
1 |
0 |
21 |
34 |
14 |
2. |
Rundi FC |
6 |
1 |
1 |
19 |
40 |
20 |
3. |
SunTrust |
5 |
3 |
0 |
15 |
34 |
32 |
4. |
Lila's Lilacs |
4 |
2 |
2 |
14 |
34 |
17 |
5. |
Daredevils Coed |
4 |
4 |
0 |
12 |
28 |
23 |
6. |
Richmond United |
4 |
4 |
0 |
12 |
23 |
17 |
7. |
Fan Rats |
3 |
4 |
1 |
10 |
20 |
27 |
8. |
Code Brown |
1 |
7 |
0 |
3 |
34 |
52 |
9. |
Intimidators |
0 |
8 |
0 |
0 |
11 |
56 |
TIE-BREAKERS: (1) Points; (2) Head-to-Head
(round-robin if more than two teams are tied); (3) Goal Differential;
(4) Goals For; (5) Wins.
Red & Yellow Cards - Summer '02
- Monday, June 24
- Goran Josik, Just Hav'n Fun: yellow, unsporting behavior.
- Gray Taylor, Richmond Battery: yellow, unsporting behavior.
- William Weimer, Daredevils Monday: yellow, unsporting behavior. Mr. Weimer is
ineligible for the Daredevils Monday / Richmond Battery game of June 26 for submitting
a false name to the referee upon receipt of his yellow card.
- Tuesday, June 25
- Jason Hughes, Peace Frogs: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, June 26
- David Swayze, Rundi Aadme FC: yellow, unsporting behavior.
- Brian Hendrick, FC Richmond Trojans : yellow, unsporting behavior.
- Sean Setina, FC Richmond Trojans : yellow, unsporting behavior.
- Monday, July 1
- Ibrahim Bangura, NSW FC: yellow, unsporting behavior.
- Jason Nichols, Revolving FC: yellow, dissent.
- Justin Wyman, FC Optimo: yellow, unsporting behavior.
- Page Chapman, Big Nasty: yellow, dissent.
- Scott Garnett, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- William Weimer, Daredevils Monday: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, July 7
- J. L. Winslow, Richmond United: yellow, unsporting behavior.
- Monday, July 8
- Scott Sherrill, NSW FC: yellow, unsporting behavior.
- Andrew Pulley, Roanoke FC: yellow, unsporting behavior.
- Joe Felton, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- Justin Thompson, Richmond Battery: yellow, unsporting behavior.
- Todd Leutze, FC Richmond Trojans: yellow, unsporting behavior.
- David Gray, Pirates: red, denying obvious goal scoring opportunity.
Mr. Gray is ineligible for the Pirates / Just Hav'n Fun game of July
29.
- Mike Palese, Richmond Inferno: yellow, unsporting behavior.
- Noah Hutcher, Scorpions FC: yellow, unsporting behavior.
- Tuesday, July 9
- Matt Halphen, Mutiny FC: yellow, unsporting behavior.
- Matt Kirkpatrick, FC Burrito: yellow, unsporting behavior.
- Jeremy Randolph, Evander Holyfield: yellow, unsporting behavior.
- Chuck Johnson, Peace Frogs: yellow, unsporting behavior.
- Zack Johnson, Peace Frogs: yellow, unsporting behavior.
- Will Blackburn, Chesterfield FC: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, July 10
- Dan Palese, Richmond Inferno: yellow, dissent.
- Mike Palese, Richmond Inferno: yellow, dissent.
- Dave Winder, Renaissance Monday: yellow, unsporting behavior.
- Nathan Thompson, FC Richmond Trojans: yellow, unsporting behavior.
- Thursday, July 11
- Pete Pavell, Strictly Soccer: yellow, delay of the restart.
- Julio Donovan, Sopranos FC: yellow, unsporting behavior.
- Luis Naranjo, Capital One FC: yellow, unsporting behavior.
- Jed Leffler, Rabid Wong Eyed Badgers FC: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, July 14
- P. J. Simoné, Daredevils Coed: yellow, unsporting behavior.
- Monday, July 15
- Tim McKeeever, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- Kevin A. Smith, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- John Greene, Scorpions FC: yellow, unsporting behavior.
- Hassan Abdeen, Richmond Stars: yellow, dissent.
- Walter Gil-Toledo, Pink Panthers: yellow, delay of the restart.
- Tuesday, July 16
- Wright Meyer, Evander Holyfield: yellow, delay of the restart.
- Rob Curtis, Poe's Pub: yellow, unsporting behavior.
- Chad Porter, Metro Sting: yellow, unsporting behavior.
- Jeremy Randolph, Evander Holyfield: yellow, unsporting behavior.
- Daniel Elliott, Richmond Arsenal: yellow, unsporting behavior.
- Jeff Atkinson, Atlas: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, July 17
- Gregg Korondi, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- Brian Daly, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- Scott Garnett, Big Nasty: yellow, unsporting behavior.
- Anthony Bryant, Daredevils Monday: yellow, unsporting behavior.
- Ashley Scott, Capital One Strikers: yellow, unsporting behavior.
- Bill Wheatley, Inter Midlo: yellow, unsporting behavior.
- Thursday, July 18
- Christian Jenski, Richmond Blaze FC: yellow, unsporting behavior.
- Josh Carlton, FC Burrito: yellow, unsporting behavior.
- Nisab Cirkic, FC Bosnia: yellow, unsporting behavior.
- Jed Leffler, Rabid Wong Eyed Badgers FC: yellow, unsporting behavior.
- Paul Arnold, Titans: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, July 21
- Tim McKeever, SunTrust: yellow, unsporting behavior.
- Monday, July 22
- Ron Igglet, Pink Panthers: yellow, unsporting behavior.
- John Curry, Pink Panthers: yellow, unsporting behavior.
- Tuesday, July 23
- Brian Geary, Richmond Blaze FC: yellow, unsporting behavior.
- Peter Mitterdorfer, Lions Express: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, July 24
- William Shumate, Metro Sting Masters: yellow, unsporting behavior.
- Clay Smith, NK Pride: yellow, unsporting behavior.
- Mike Johnson, FC Optimo: yellow, unsporting behavior.
- David Bess, Richmond Inferno: yellow, unsporting behavior.
- Thursday, July 25
- Atol Machuee, Metro Sting African FC: red, foul and abusive language. Mr. Machuee is
ineligible for the Metro Sting African FC / FC Burrito game of July 30.
- David Marcussen, Mutiny FC: yellow, unsporting behavior.
- Dickson Benesh, Sopranos FC: red, serious foul play. Mr. Benesh is
ineligible for the Sopranos FC / Mutiny FC game of July 30.
- Gerry Canavan, Sopranos FC: yellow, dissent.
- Greg Fredrick, Rangers: yellow, unsporting behavior.
- Adam Cosner, Atlas: yellow, unsporting behavior.
- Chris Stapler, Poe's Pub: yellow, unsporting behavior.
- Jeff Hamlin, Poe's Pub: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, July 28
- David Swayze, Rundi FC: yellow, unsporting behavior.
- Rick Feierabend, Rundi FC: yellow, persistent infringement.
- Tuesday, July 30
- Matt Verdisco, Lions Express: yellow, unsporting behavior.
- Rick Feierabend, Rundi Aadme: yellow, unsporting behavior.
- David Marcussen, Mutiny FC: yellow, unsporting behavior.
- Nisab Cirkic, FC Bosnia: yellow, unsporting behavior.
- Charlie Hudson, Peace Frogs: yellow, unsporting behavior.
- Thursday, July 31
- Richard Williams, Renaissance Tuesday: yellow, unsporting behavior.
- David Guarnieri, Metro Sting: yellow, unsporting behavior.
- Monday, August 5
- Goran Josik, Internationals: red, denying obvious goal scoring opportunity. Mr. Josik is
ineligible for the Internationals / Roanoke FC game of August 7.
- Tuesday, August 6
- Jed Leffler, Rabid Wong-Eyed Badgers FC: red, serious foul play. Mr. Leffler is
ineligible for the next two games for which he is a rostered player.
- Josh Gibson, Atlas: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, August 7
- Geoff Hunt, Lions Masters: red, denying obvious goal scoring opportunity. Mr. Hunt
is ineligible for the Lions Masters / Tyrants game of August 12.
- Jason Pecora, FC Richmond Trojans: yellow, unsporting behavior.
- Sean Setina, FC Richmond Trojans: red, violent conduct. Mr. Setina is
ineligible for the FC Richmond Trojans / Infineon Strikers game of August 12, and the
FC Richmond Trojans / Revolving FC game of August 14.
- Sonny Gupta, The Nads: yellow, unsporting behavior.
- Robbie Fierro, The Nads: red, violent conduct. Mr. Fierro is
ineligible for the next game for which he is a rostered player.
- William Shumate, Metro Sting Masters: yellow, unsporting behavior.
- William Shumate, Metro Sting Masters: red, foul and abusive language. Mr. Shumate is
ineligible for the next game for which he is a rostered player.
- Chris Rose, Richmond Battery: yellow, unsporting behavior.
- James Hudson, Richmond Battery: red, foul and abusive language. Mr. Hudson is
ineligible for the next game for which he is a rostered player.
- Thursday, August 8
- Rick Hamlin, Titans: red, serious foul play. Mr. Hamlin
is ineligible for the Titans / FC Chesterfield game of August 13.
- Jeff Atkinson, Atlas: yellow, unsporting behavior.
- Zdenek Venked, Poe's Pub: yellow, unsporting behavior.
- Brian Hainer, Metro Sting: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, August 11
- Thomas Gruwell, Star-lite: yellow, dissent.
- John McKee, Lila's Lilacs: yellow, unsporting behavior.
- Monday, August 12
- Jason Nichols, Revolving FC: yellow, unsporting behavior.
- Travis Campbell, FC Richmond Trojans: yellow, unsporting behavior.
- Nigel Grothier, Pink Panthers: yellow, unsporting behavior.
- Gerry Kealy, Pink Panthers: yellow, persistent infringement.
- Tuesday, August 13
- Denad Rahmanovic, FC Bosnia: yellow, unsporting behavior.
- Wednesday, August 13
- Mike Gregory, Sidewalk Café: yellow, unsporting behavior.
- Wes Steigel, Tyrants: yellow, unsporting behavior.
- Herb Mondrak, FC Richmond Trojans: yellow, dissent.
- Miles Treakle, Revolving FC: yellow, unsporting behavior.
- Thursday, August 14
- Matt Bitsko, Titans: yellow, unsporting behavior.
- Ferid Sabanovic, FC Bosnia: yellow, unsporting behavior.
- Sunday, August 18
- Will Mason, Star-lite: yellow, dissent.
- Will Mason, Star-lite: red, second cautionable offense, dissent.
Mr. Mason is ineligible for Star-lite's first round playoff game of
August 21.
- Thursday, August 22
- Charles Johnson, Star-lite: yellow, unsporting behavior.
- Phil Riggan, Daredevils Coed: yellow, dissent.
- Richard Page, Daredevils Coed: yellow, unsporting behavior.
Disciplinary Point Totals - Summer '02
- Twelve Points
- Jed Leffler, Rabid Wong Eyed Badgers FC
- Ten Points
- Sean Setina, FC Richmond Trojans
- Nine Points
- William Shumate, Metro Sting Masters
- Eight Points
- Robbie Fierro, The Nads
- Dickson Benesh, Sopranos FC
- Rick Hamlin, Titans
- Seven Points
- Goran Josik, Internationals
- Five Points
- James Hudson, Richmond Battery
- Geoff Hunt, Lions Masters
- Atol Machuee, Metro Sting African FC
- David Gray, Pirates
- Will Mason, Star-lite
- Four Points
- Jeff Atkinson, Atlas
- Nisab Cirkic, FC Bosnia
- William Weimer, Daredevils Monday
- Jeremy Randolph, Evander Holyfield
- David Marcussen, Mutiny FC
- Jason Nichols, Revolving FC
- Mike Palese, Richmond Inferno
- David Swayze, Rundi Aadme FC
- Two Points
- Josh Gibson, Atlas
- Adam Cosner, Atlas
- Joe Felton, Big Nasty
- Page Chapman, Big Nasty
- Scott Garnett, Big Nasty
- Tim McKeeever, Big Nasty
- Kevin A. Smith, Big Nasty
- Gregg Korondi, Big Nasty
- Brian Daly, Big Nasty
- Scott Garnett, Big Nasty
- Ferid Sabanovic, FC Bosnia
- Denad Rahmanovic, FC Bosnia
- Josh Carlton, FC Burrito
- Matt Kirkpatrick, FC Burrito
- Luis Naranjo, Capital One FC
- Ashley Scott, Capital One Strikers
- Will Blackburn, Chesterfield FC
- P. J. Simoné, Daredevils Coed
- Phil Riggan, Daredevils Coed
- Richard Page, Daredevils Coed
- Anthony Bryant, Daredevils Monday
- Wright Meyer, Evander Holyfield
- Bill Wheatley, Inter Midlo
- Gordon Josik, Just Hav'n Fun
- John McKee, Lila's Lilacs
- Matt Verdisco, Lions Express
- Peter Mitterdorfer, Lions Express
- Chad Porter, Metro Sting
- Ibrahim Bangura, NSW FC
- Justin Wyman, FC Optimo
- Clay Smith, NK Pride
- Scott Sherrill, NSW FC
- Brian Hainer, Metro Sting
- David Guarnieri, Metro Sting
- Matt Halphen, Mutiny FC
- Mike Johnson, FC Optimo
- Sonny Gupta, The Nads
- Chuck Johnson, Peace Frogs
- Charlie Hudson, Peace Frogs
- Zack Johnson, Peace Frogs
- Jason Hughes, Peace Frogs
- Nigel Grothier, Pink Panthers
- Gerry Kealy, Pink Panthers
- Ron Igglet, Pink Panthers
- John Curry, Pink Panthers
- Walter Gil-Toledo, Pink Panthers
- Chris Stapler, Poe's Pub
- Jeff Hamlin, Poe's Pub
- Zdenek Venked, Poe's Pub
- Rob Curtis, Poe's Pub
- Greg Fredrick, Rangers
- Dave Winder, Renaissance Monday
- Richard Williams, Renaissance Tuesday
- Miles Treakle, Revolving FC
- Daniel Elliott, Richmond Arsenal
- Chris Rose, Richmond Battery
- Justin Thompson, Richmond Battery
- Gray Taylor, Richmond Battery
- Brian Geary, Richmond Blaze FC
- Christian Jenski, Richmond Blaze FC
- David Bess, Richmond Inferno
- Dan Palese, Richmond Inferno
- Travis Campbell, FC Richmond Trojans
- Nathan Thompson, FC Richmond Trojans
- Brian Hendrick, FC Richmond Trojans
- Herb Mondrak, FC Richmond Trojans
- Jason Pecora, FC Richmond Trojans
- Todd Leutze, FC Richmond Trojans
- Hassan Abdeen, Richmond Stars
- J. L. Winslow, Richmond United
- Andrew Pulley, Roanoke FC
- Rick Feierabend, Rundi Aadme FC
- Rick Feierabend, Rundi FC
- John Greene, Scorpions FC
- Noah Hutcher, Scorpions FC
- Mike Gregory, Sidewalk Café
- Julio Donovan, Sopranos FC
- Gerry Canavan, Sopranos FC
- Charles Johnson, Star-lite
- Thomas Gruwell, Star-lite
- Pete Pavell, Strictly Soccer
- Tim McKeever, SunTrust
- Matt Bitsko, Titans
- Paul Arnold, Titans
- Wes Steigel, Tyrants
Registration Procedure / Operational Guide - Summer '02
NOTE: This seasonal Operational Guide is published by the CVSA Board. Its provisions supercede those
of the CVSA Consitiution and CVSA Bylaws, and do so under authority granted by Article XII.A.1 of the CVSA Constitution. It
is written for the benefit of the players of the CVSA, and to cover situations not forseen by the CVSA Constitution and
CVSA Bylaws.
I. Registration
A. Fees
1. Player: $50.
2. Returned Checks: $25 per occurence.
B. Roster Limits: rosters will not be limited as to how many players they may have.
The MINIMUM is ten. For the Co-Ed Division, the minimum is five females, ten total.
C. Team Registration Date: the registration meeting for the Summer '02 season will be
held Wednesday, May 22, 2002, 6:30 PM. The meeting will be held at Bryan Park
Shelter #3. We are looking for team registrations only; no indivdual player registrations.
D. Registration & Financial Deadlines
1. $200 per team is due by Wednesday, May 22.
2. Individual player registration forms (for new players) and player passes
are due by Friday, June 14.
3. $300 additional is due Monday, July 1.
4. Balances are due Friday, July 19. Rosters are closed as of this date as well.
5. ALL SPRING 'O2 BALANCES, AS WELL AS ANY PRIOR PAST-DUE BALANCES MUST BE CLEARED BEFORE
A TEAM MAY REGISTER FOR THE SUMMER '02 SEASON.
6. PLEASE REMEMBER IT IS RECOMMENDED THAT PLAYERS PAY BY CHECK, AND MAKE
THEIR CHECKS OUT TO "C.V.S.A.". THE CVSA IS NOT RESPONSIBLE FOR LOST, MISPLACED,
OR STOLEN FUNDS PAID IN CASH TO TEAM CAPTAINS, OR CHECKS WRITTEN TO ANY PARTY OTHER
THAN THE CENTRAL VIRGINIA SOCCER ASSOCIATION.
7. THE CVSA REGISTRAR WILL NOT ACCEPT MONEY. ALL PAYMENTS MUST BE MAILED TO THE CVSA
POST OFFICE BOX.
E. Registration Documents
F. Player Passes & Rosters
1. Player passes will be used for the Summer '02 season. Captains are
responsible for having validated player passes at each game. A validated pass
is one that has the current "Summer '02" on the back. If your players are new
to the league and do not have player passes, THEY MUST HAVE THEM MADE ! ! This
can be done at the office of the Richmond Kickers, who serve as registrars of
the CVSA.
2. Captains are also responsible for having current rosters on hand at the
game. A current roster is one that has "Summer '02" printed in the upper left
corner. The referees will not check passes and rosters before games, HOWEVER TEAM
CAPTAINS HAVE THE RIGHT TO CHECK THE ROSTERS AND PASSES OF THE OPPOSING TEAM. TEAMS
THAT FAIL TO COMPLY OR FAIL TO HAVE THEIR PASSES AND ROSTERS PRESENT AT EACH GAME
ARE SUBJECT TO FINES & FORFIETURE OF THEIR GAMES.
3. Official CVSA Summer '02 T-shirts are required. The referees are
instructed to prohibit field players from playing without proper jerseys.
4. The Richmond Kickers are handling registration this season. Their
office is located at 2320 W. Main Street. Their phone number is 644-KICK. They
will validate passes and generate official rosters. PLEASE CALL AHEAD. IT
IS RECOMMENDED THAT TEAM CAPTAINS DROP OFF THEIR PASSES AND PICK THEM UP LATER.
INDIVIDUAL WALK-IN REGISTRATION WILL BE COMPLETED AS TIME ALLOWS.
G. Dual Registration: Players may be registered on more than one team simultaneously. They must pay
a full registration fee for each team they play on.
HOW DOES REGISTRATION WORK?
The basic idea of team & player registration is to give structure to the league, so it doesn't
degenerate into a sandlot pickup league, and that all players are covered by USASA insurance and are
eligible to participate in State & National Tournaments.
A PLAYER is registered once he fills out the individual player registration form. This only needs to be
done once, as the form is kept on file at the league office. Once a player is registered, he must have
a player pass made. This insures that he has the proper identification to participate in CVSA and other
MDCVSA & USASA sanctioned matches.
A TEAM is registered once at least seven registered players appear on their roster. Players must appear
on an official roster, and present a valid player pass, before they can participate in a CVSA match. For the Summer
'02 season, each team will be charged for a minimum of ten players.
All players must register at the office of the CVSA Registrar. All team rosters must be formulated at the office
of the CVSA Registrar. The CVSA Registrar for the Summer '02 season is Amanda Miller of the Richmond Kickers.
|
II. Summer '02 League Information
A. Voice Mail: the league voice mail will NOT be updated throughout the season,
except in cases of weather cancellation. The league will use the CVSA website as the primary form
of communication. The Voice Mail is at (804) 744-CVSA, and these are the following options:
1. Press "1" if you are a player looking to get on a team.
2. Press "2" for weather related announcements.
3. Press "3" if you are a referee calling in a game report.
B. Website: the league website will have the entire schedule for the season, however
changes will be reported to the voice mail first. Scores and standings will be updated
weekly. You are currently on the website, so we will not bother to give the address.
Please familiarize yourselves with this website, as it will contain all information
that you will need for the season.
III. Fields of Play: the fields in use for the Summer '02 season are:
A. Thompson & Park
B. Montrose
C. Dorey Park - Field I
D. Onslow Minnis Middle School
E. Gillie's Creek
F. Carter Jones Park
G. Elizabeth Redd Elementary School
H. Thomas Jefferson High School
I. John Marshall High School
Fields are subject to change!
For directions click on the link in the sidebar to the left.
IV. Mode of Play
A. Divisional Alignment
1. The following divisions will be attempted:
a. Open Divisions
i. Premier
ii. First
iii. Second
iv. Third
v. Fourth
vi. Fifth
b. Age Specific
i. Over-30
ii. Over-40
Note: depending upon the input from the interested teams, the age classifications may be
adjusted to suit the participating players.
c. Gender Specific
i. Coed
ii. Women's
Note: depending upon the input from the interested teams, the age classifications may be
instituted to suit the participating players.
2. Emphasis will be on creating divisions even in number and skill level. The exact
makeup of the divisions will of course be subject to interest.
B. Regular Season
1. Teams will be split into divisions and will complete a round-robin within
their division.
2. Premier, First, & Second Division play Tuesday & Thursday.
3. Third, Fourth & Fifth Division play Monday & Wednesday.
4. Coed plays Sundays.
5. Women's, Over-30, & Over-40 will be determined after registration.
6. The regular season starts Sunday, June 16 for Coed; Monday June 24 for Third, Fourth, & Fifth;
Tuesday, June 25 for Premier, First, & Second.
7. There will be no games July 3, & 4 for the Independence Day holiday.
8. Summer '02 Specifics - FIFA Rules apply with the following modifications:
a. Play will be seven-a-side.
b. Teams will play two 25-minute halves.
c. No Offsides.
d. Goalkeepers may not punt or drop-kick the ball.
e. No overtime will be played as ties will stand. Playoff ties will
be settled by penalty kicks.
C. Tournaments
1. There will be a tournament at the end of the regular season to determine a champion.
2. If, due to inclement weather the regular season is pushed back sufficiently
to warrant a cancellation of the playoffs, the regular season will stand to
determine the league champions.
D. PLEASE NOTE
1. Substitutions may be done on any goal kick, corner kick, or throw-in.
2. NO SUBSTITUTIONS "ON THE FLY".
3. DIRECT AND INDIRECT FREE KICKS ARE AWARDED JUST AS IN 11-A-SIDE. THERE IS NO SUCH
RULE THAT "ALL FREE KICKS ARE INDIRECT"!
Officers & Team Captains E-Mail Directory - Summer '02
CVSA Board
Premier Division
First Division
Second Division
Third Division
Fourth Division
Fifth Division
Coed Division
Failed to execute CGI : Win32 Error Code = 2
CVSA Sponsor | Back to the top
|